Upravit stránku

Domácnosti si za teplo z EOP v roce 2020 připlatí jen minimálně

Cena tepla z EOP na nejvyšší úrovni bude 528 Kč/GJ včetně DPH, což znamená nárůst cca o 1,4 %  oproti roku 2019.

Cena tepla z EOP na nejvyšší úrovni bude 528 Kč/GJ včetně DPH, což znamená nárůst cca o 1,4 %  oproti roku 2019. Nárůst ceny s DPH je méně než předpokládaná meziroční inflace, která je nad 2,5%. Domácnosti si tak za teplo připlatí minimálně a ceny stále patří mezi nejnižší v rámci České republiky.

Elektrárny Opatovice jako dodavatel tepla z kombinované výroby (teplo + el. energie) musí čelit skokovému nárůstu cen emisních povolenek, který má zásadní dopad na výši nákladů na výrobu tepla všech klasických tepláren. Hlavní snahou Elektrárny Opatovice, stejně jako jiných tepláren, je minimalizovat finanční dopad navýšení cen emisních povolenek na své odběratele. Proto hledají rezervy, jak je do cen tepla promítnout co nejméně, aby to bylo sociálně únosné.

V tomto směru byla velmi vítaná aktivita poslanců napříč politickým spektrem, kteří ke konci minulého roku přišli s návrhem na snížení sazby DPH pro teplo z 15% na 10%. Hlavní myšlenkou byla alespoň částečná kompenzace výrazného nárůstu cen emisních povolenek a tím zmírnění ceny za teplo. Tento návrh byl schválen a od 1.1.2020 bude sazba DPH na teplo v navržené výši 10%.
 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti