- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Elektrárny Opatovice přechází při prodeji tepla na dvousložkový cenový model
Dvousložková cena odděluje cenu za nasmlouvaný tepelný výkon, odrážející náklady, které jsou vázány na připravenost výrobních kapacit a rozvodných sítí, a cenu za odebranou tepelnou energii.
V návaznosti na dlouhodobou obchodní strategii a snahu o zefektivnění výroby a dodávek tepla přechází od 1. 1. 2015 EOP na dvousložkový obchodní model. Dvousložková cena odděluje cenu za nasmlouvaný tepelný výkon, odrážející náklady, které jsou vázány na připravenost výrobních kapacit a rozvodných sítí, a cenu za odebranou tepelnou energii. Nespornou výhodou tohoto obchodního modelu je odstranění cenových znevýhodnění při teplotních výkyvech. Zavedením dvousložkového cenového modelu a efektivním nastavením sjednaného výkonu navíc vzniká prostor pro zákazníka vlastním chováním ušetřit náklady na vytápění.
A jak budou náklady tedy účtovány? Stálé (měsíční) náklady budou účtovány dle sazby za výkon, což je rezervovaná hodnota pro dané odběrné místo. Variabilní složka ceny je pak vázána na množství tepla odebraného zákazníkem. „V prvním roce zavedení tohoto dvousložkového modelu chceme dát prostor zákazníkům k optimalizaci nastavení výkonů, proto bude stálá složka tvořit průměrně 5% z celkových nákladů na dodávky tepla. Na základě maximálního čtvrthodinového odebraného tepelného výkonu bude moct zákazník optimalizovat výkon pro své odběrné místo“, říká Tomáš Sluka, obchodní ředitel EOP.
Královehradecké zákazníky, odebírající teplo od společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK), čeká přechod na dvousložkovou cenu až od roku 2016. „Tento krok považujeme za logický a plně se s ním ztotožňujeme. Myslíme si, že zákazníkům pomůže odstranit cenová znevýhodnění a zároveň zvětší prostor pro připojení více zákazníků. Zavedení dvousložkového modelu plánujeme na rok 2016, v tuto chvíli jsme ve fázi přípravy technologie“, říká Jiří Seidler, ředitel THHHK.
Stálá složka ceny podle sjednaného výkonu je jedna z cest k úsporám nákladů na vytápění. Při správném užívání objektu a regulaci otopné soustavy domu je to výhodnější, protože:
- efektivní nastavení sjednaného výkonu přináší optimalizaci platby stálé složky
- při správné regulaci (temperování s plynulými změnami místo „špičkování“) vzniká úspora nákladů na vytápění objektu
- celá centrální soustava zásobování teplem je vyváženější a tím klesá spotřeba paliv, což má pozitivní vliv na životní prostředí.
Používání dvousložkové ceny jako hlavní způsob účtování cen tepelné energie je běžný ve většině států Evropské unie a je standardní součástí i při prodeji dalších komodit, jako jsou plyn nebo elektřina.
Výše sazeb ceny tepelné energie pro rok 2015 na jednotlivých úrovních předání budou oznámeny k 1. 12. 2014.
Nejčastější otázky
- Co je to kogenerační výroba elektřiny a tepla?
- Topí se v noci stejně jako ve dne?
- Jak je to s délkou topné sezóny, kdy se začíná a končí s dodávkou tepla?
- Komu patří tzv. patní neboli objektové měřiče tepla, k čemu slouží, kam se osazují, jak je to s jejich přesností a s jejich závadami?
- Co znamená odběrová špička? Je časově omezená?
- Kolik stupňů má mít teplá voda?
- Podle jakého principu se provádí rozúčtování teplé vody (TV)?
- Co je GJ a MW (kW)?
- Co je to dvousložkový cenový model?
- Co se stane, pokud překročím sjednaný výkon odběru?
- Další otázky a odpovědi