Upravit stránku

Přírodní rezervace se skrývá pod komíny opatovické elektrárny

(ČRo 5.3.2018) Rezervace Baroch nedaleko EOP vznikla na dně velkého rybníku, který dnes připomínají malé tůně skryté v rákosí. Podmáčený terén zajišťuje klid pro vzácné druhy ptáků, kteří v rákosí opakovaně hnízdí.

Baroch leží mezi obcemi Hrobice, Opatovice a Staré Hradiště. Tyto slatinné louky mají rozlohu 93 ha. Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1998, kdy byl rybník téměř celý zanesený zeminou a zarostlý rákosovými porosty. V minulých letech byla část vodní hladiny obnovena a díky tomu vznikla unikátní ornitologická lokalita. Žije v ní více než 140 ptačích druhů, z těch vzácnějších je to  například bukač, chřástal, slavík, jeřáb  i orel mořský.  Z dalších živočichů se zde vyskytuje i mnoho druhů vážek, obojživelníků a plazů. Na slatinných loukách roste mnoho druhů chráněných rostlin, například kruštík bahenní nebo prstnatce. Kolem rezervace vede turistická naučná stezka, s několika informačními cedulemi. Návštěvníci se tak přímo na místě dozví, které chráněné druhy se na Barochu vyskytují.

Tepelná elektrárna z 50. let

Na horizontu přírodní rezervace Baroch nepřetržitě kouří komíny tepelné Elektrárny Opatovice. Ta byla postavena v letech 1956 až 1959. A byla hned od začátku zamýšlena pro zásobování jak Hradce Králové tak Pardubic.  Proto stojí přibližně na půli cesty. Kromě elektřiny zásobuje od sedmdesátých let obě města i teplou vodou.

Uhlí se do elektrárny vozí vlakem, v průměru tři vlakové soupravy každý den. Jejich vykládka je dnes už plně automatizovaná, umazané dělníky už tedy v elektrárně nepotkáte. Dříve se zbytkový materiál po spálení uhlí plavil mokrou cestou do nádrže v Dřítči.  Když byla kapacita naplněná, celý pozemek prošel rekultivací a dnes je v těch místech golfové hřiště. V současnosti se sypký zbytkový materiál vozí do Bukoviny, kde se z něho vytváří umělý kopec. Až bude kapacita této skládky naplněna, projde také Bukovina rekultivací. 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti