- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Rozhovor nejen o Ekologickém programu s výkonným ředitelem EOP
Jak nejkomplexnější obnova teplárny v ČR probíhala, nám přiblížil výkonný ředitel EOP, Ing. Václav Pašek.
S koncem roku 2016 byl dokončen jeden ze strategických milníků EOP, který ukazuje dlouhodobou stabilitu tohoto tradičního východočeského zdroje a především snahu o připravenost na dodávky i budoucím generacím odběratelů.
Pane řediteli, jak se změnila Elektrárna Opatovice za poslední roky?
Vlastně velmi výrazně. Díky tlaku EU na další snižovaní emisí jsme realizovali projekt ekologického programu. Retrofitovali jsme 4 kotle, postavili 4 nové filtry pevných částic a 2 linky odsíření. Rekonstrukcí prošel hlavní komín i míchací centrum. Všechny tyto aktivity nám pomohou ke snížení emisí NOx, SO2 a prachových částic.
To muselo být velmi finančně nákladné?
V celkovém součtu jsme investovali zhruba 2,7 mld. Kč. Část byla pokryta z operačního programu Životní prostředí, část byla naše investice. Dá se říct, že je to nejkomplexnější obnova teplárny v ČR.
Uřídit tak velký projekt muselo být složité, řešil jste nějaké problémy?
Každý, kdo realizoval velký projekt, musel řešit nějaké problémy. Drobných a občas i větších problému bylo dost, ale vždy se díky aktivnímu přístupu našich zaměstnanců i dodavatelských firem vyřešily. Zpětně musím poděkovat jednotlivým projektovým manažerům a řediteli pro strategický rozvoj EOP, ti především řídili celý projekt tak, aby došlo k předání dle harmonogramu a specifikace.
I PŘES DROBNÉ NAVÝŠENÍ ZŮSTÁVÁ CENA TEPLA Z EOP POD CELOREPUBLIKOVÝM PRŮMĚREM
Vašimi produkty jsou elektřina a teplo, kam je všude dodáváte?
Elektřinu dodáváme zpět do sítě a obchodujeme ji na tzv. spotovém trhu. Teplo distribuujeme naší soustavou odběratelům do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a obcí v okolí elektrárny. Celkem zásobujeme na 60 tisíc domácností v regionu.
Jak vnímáte konkurenci a jaká vlastně ve vaší branži je?
Konkurenci vnímáme a samozřejmě známe. Pro nás jsou to jako koncové produkty plynové kotelny a tepelná čerpadla. Abychom byli úspěšní, snažíme se s našimi odběrateli aktivně pracovat a nabídnout jim kromě nejvýhodnější ceny i něco navíc.
Co je to navíc?
Zkvalitnili jsme zákaznický servis, spustili modernizovanou infolinku a začátkem loňského roku také věrnostní program. Ten našim odběratelům nabízí regionální benefity v podobě zvýhodněných vstupů na zajímavá místa, nebo slevu na jejich nákupy.
Zmínil jste výhodnou cenu, jak jste na tom v porovnání s ostatními zdroji?
I přes meziroční navýšení jsme pořád v porovnání s ostatními uhelnými zdroji nejlevnější. Výhodou je cenová stabilita, když se podíváte na dlouhodobou křivku vývoje ceny a porovnáte ji například s cenou plynu, uvidíte, že cena plynu je nepředvídatelná, skáče nahoru a dolů. Těžko předvídat, jak na tom bude například za 5 let. Kromě ceny je naší výhodou i to, že odběratel v ceně dostává komplexní servis. Nestará se o životnost, opravy nebo revize. Prostě otočí ventilem na svém radiátoru a má teplo. Za cenu, která patří k ČR k dlouhodobě nejnižším.
Vraťme se ještě k soustavě jako takové, je v něčem unikátní?
Určitě je unikátní minimálně ve dvou směrech. Jednak z pohledu své polohy a druhak technologicky. EOP je umístěna mezi dvěma krajskými městy, má ideální infrastrukturu pro další rozvoj. Když vezmu technologii jako takovou, jedná se o vysokoúčinnou kogenerační výrobu. Z jednoho paliva vyrobíme elektřinu i teplo. Tím pádem máme vyšší účinnost, než kdybychom vyrobili pouze elektřinu. Unikátnost spočívá i v technickém stavu soustavy. Máme celkem 310 km sítí, do kterých se dlouhodobě investuje. Dá se tedy říci, že naše soustava je v dobré kondici a života schopná pro další generace. Jen je třeba ji opečovávat stejně tak, jako to dělali naši předkové.
Jak náročné je takové opečovávání?
Poměrně dost. Jen v letošním roce plánujeme investovat více než 300 milionů korun. Z toho téměř 90 milionů poputuje právě na projekty spojené s obnovou a rozvojem distribuční soustavy.
Jste součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), tedy velké rodiny. Čím vším se skupina zabývá?
Rodina je to velká a pořád se rozrůstá. Svým záběrem přesahuje hranice České republiky. U nás provozuje teplárenské zdroje v Praze, Plzni nebo Komořanech u Mostu. Své aktivity má EPH v Německu, Itálii nebo Anglii. Zabývá se jak těžbou uhlí, tak jeho distribucí do tepláren, následným zpracováním ve zdrojích a v neposlední řadě i distribucí koncovému zákazníkovi. S tímto silným holdingem v zádech jsme myslím zárukou stabilního dodavatele s jasnou perspektivou.
Nejčastější otázky
- Co je to kogenerační výroba elektřiny a tepla?
- Topí se v noci stejně jako ve dne?
- Jak je to s délkou topné sezóny, kdy se začíná a končí s dodávkou tepla?
- Komu patří tzv. patní neboli objektové měřiče tepla, k čemu slouží, kam se osazují, jak je to s jejich přesností a s jejich závadami?
- Co znamená odběrová špička? Je časově omezená?
- Kolik stupňů má mít teplá voda?
- Podle jakého principu se provádí rozúčtování teplé vody (TV)?
- Co je GJ a MW (kW)?
- Co je to dvousložkový cenový model?
- Co se stane, pokud překročím sjednaný výkon odběru?
- Další otázky a odpovědi