- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V opatovické elektrárně fandíme mladým vědcům.

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji představilo desítky inspirativních studentských projektů.
Nadšení, kreativita a odvaha jít do neznáma. To všechno bylo cítit na každém kroku v pardubickém ABC Klubu, kde se konalo krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. V této soutěži zaměřené na studentské projekty žáci a studenti prezentují své nápady odborné porotě. Soutěžící jsou rozděleni podle věku do dvou kategorií: Junior a Středoškolák. Ti pak před odbornou komisí složenou z vysokoškolských pedagogů a specialistů z praxe, obhajují své projekty. Porota hodnotí nejen kvalitu projektů, ale zároveň poskytuje cennou zpětnou vazbu a doporučení, jak projekty dál rozvíjet.
Cílem soutěže je vést mladé lidi k tomu, aby dokázali systematicky přemýšlet, hledat řešení a srozumitelně představit své myšlenky. Festival podporuje přirozený zájem o vědu a technologie bez zbytečných bariér – důraz je kladen na otevřenou a tvořivou atmosféru, která motivuje a spojuje.
Do letošního krajského kola, které bylo již sedmnácté v pořadí, postoupilo 133 účastníků s 91 projekty z okresních kol v Pardubicích a Lanškrouně. Celkově se do celého ročníku zapojilo 188 soutěžících ze základních a středních škol z celého regionu.
Za Elektrárny Opatovice usedla v porotě Hanka Počtová, naše PR manažerka, která pomáhala hodnotit práce soutěžících. „Byla jsem mile překvapena, jak je mladá generace odvážná a nápaditá. Pro nás v EOP je spolupráce se školami a studenty naprosto přirozená. Sledovat, jak se žáci základních a středních škol dokážou s nadšením a invencí pustit do řešení vědeckých i technických otázek, je inspirující. Každý projekt měl svou jedinečnou hodnotu – od chemických pokusů přes programování až po společenská témata,“ říká Hanka Počtová.
Kategorie Junior ocenila 20 nejlepších projektů studijním pobytem ve Francii a v kategorii Středoškolák byly rozděleny mezi studenty finanční odměny ve výši téměř 150 000 Kč, které pomohou jejich školám v dalším rozvoji.
Mezi oceněnými středoškoláky byli i tvůrci návrhu bezpilotního letounu pro záchranné složky, AI třídiče – budoucnost recyklace nebo projektu zaměřeného na predikci struktury proteinu pomocí strojového učení.
Festival spojil firmy a instituce, které mají jedno společné – chuť podpořit mladé lidi v jejich zájmu o vědu a techniku.
„Chceme být víc než jen dodavatel tepla bez starostí. Věříme, že pomáháme zastat i roli ve vzdělávání a rozvoji našeho regionu. Spoluprací s festivalem vědy a techniky naplňujeme tuto vizi – propojujeme svět reálné praxe s nadšením budoucích vědců a inženýrů,“ s potěšením vysvětluje Počtová.

Nejčastější otázky
- Co je to kogenerační výroba elektřiny a tepla?
- Topí se v noci stejně jako ve dne?
- Jak je to s délkou topné sezóny, kdy se začíná a končí s dodávkou tepla?
- Komu patří tzv. patní neboli objektové měřiče tepla, k čemu slouží, kam se osazují, jak je to s jejich přesností a s jejich závadami?
- Co znamená odběrová špička? Je časově omezená?
- Kolik stupňů má mít teplá voda?
- Podle jakého principu se provádí rozúčtování teplé vody (TV)?
- Co je GJ a MW (kW)?
- Co je to dvousložkový cenový model?
- Co se stane, pokud překročím sjednaný výkon odběru?
- Další otázky a odpovědi